„Nemám co na sebe,“ řekla Ofélie. „Nevím co se tam nosí, a nerada bych vypadala jako blázen.“Ujistil jsem ji, že je to úplně jedno, nejlepší že je úbor aby v něm vypadala jako blázen.(Zdeněk Šmíd) |
Upozorňujeme, že veškeré potřeby, týkající se vodácké výzbroje, právě tak jako stany apod., jsou v inventáři tábora, takže není třeba, aby si je děti braly s sebou.
Vodácký výlet je nejlepší příležitostí jak se zbavit oblečení, které už čtrnáct nebo ještě více dní není v módě nebo je námi natolik oblíbeno, že už má nějakou trhlinu. Není totiž nic jednoduššího, než hned na prvním tábořišti zapomenout na větvi bílou teplákovou soupravu od firmy Nike. Ona by stejně dlouho nepřežila, jelikož její nositel, pokud ji neztratí, posadí se v ní na okraji silnice do rozehřátého asfaltu. Také k večernímu ohni je třeba doporučit nějaký pěkný, nejlépe silonový oblek. Osoba v něm navlečená alespoň na chvíli ozáří tábořiště, než se ji podaří uhasit. Oblíbeným sportem všech přítomných je opékání obuvi v ohni, vítězí ten, komu hned druhý den uhoří podrážka alespoň jedné boty a musí tak zbytek tábora skákat po jedné noze nebo chodit po rukou.
Tím se dostáváme ke každoročnímu výčtu nezbytností které je nutnou míti s sebou. Takže začínáme.
Nejlepší ze všeho na táboře je spánek a k němu potřebuji toto nářadí: stan (ten získáte od nás), spacák a karimatku (a to už je zase vaše starost), není dobré mít místo karimatky igelitový pytel, protože tepelně skoro vůbec neizoluje a sráží se na něm voda právě na opačné straně než bychom potřebovali. Do spacího pytlíku vezměte nějaké spací věci. Nejoblíbenější mezi dětmi jsou plavky nebo džíny, ve kterých se vrátily z cesty do města. Namátkové kontroly největších špindírů skončí sice vhozením do řeky, ale nejtvrdší z nich se uloží ke spánku opět v původním, nyní ještě ke všemu mokrém, oděvu.
Druhou nejlepší činností je kromě spánku jídlo (to obstaráme my), vy si vezměte ešus a nějaký nástroj, kterým přemístíte poživatiny z této nádoby do hlavy, většinou se používá lžíce ale obrazotvornosti se meze nekladou.
Další z mnoha oblíbených částí programu na našem táboře je hygiena. K té slouží kartáček na zuby, pasta na totéž, ručník (na celý běh nejlépe dva), mýdlo, kus toaletního papíru do začátku, to všechno si přivezete vy, my už jen dodáme chuť provádět s výše uvedenými předměty akce, ke kterým jsou určeny. Ještě bych dodal, že se letos znovu pokusíme vniknout v Krumlově do bazénu a přeměnit jeho nádherně bledě modrou vodu na hnědavé bahno. K hygieně nepřímo patří krém na opalování a sluneční brýle.
Jednou z metod, jak dostat všechny alespoň jednou do vody, je ranní koupel, k té potřebujete plavky a jelikož k nejkrásnějším zážitkům patří navlékání mokrých plavek, vezměte si radši dvoje.
Do vody vcházíme zásadně v botách, kterým říkáme zcela originálně boty do vody a jsou to většinou starší plátěné tenisky. Kožené drží totiž víc vody než je v řece a různé Vietnamky a sandály vám uplavou na prvním jezu a ještě si v nich ukopnete palec. Tuto obuv používáme ještě na lodi. Je nepsaným zákonem, že hned třetí den se všechny přítomné boty změní na boty do vody, a pokud se to nepodaří vám osobně, vylije do těch suchých kamarád aspoň limču.
Jelikož nechodíme obutí jenom ve vodě, potřebujete i na břeh nějaké botky, nejlépe dvoje a to takové, které nedělají puchýře hned jak se na ně podíváte. Do bot na sucho se krom nohou strkají ještě ponožky, tak těch si taky vezměte několik párů. Do bot vodovodních se zas naopak ponožky nedávají. Holinky jsou také druh obuvi, který je poměrně nevhodný, chodit na výlety se v nich nedá a na lodi jezdit taky ne. Takže boty jsme probrali poměrně důkladně, ale zbytek těla nám zůstává zatím úplně holý.
Na opačném konci nohou než jsou boty nosíme spodní prádlo nebo plavky. O plavkách už jsme mluvili a spodní prádlo vezměte s sebou v dostatečných velikostech i rozsahu aby nemusela nastávat výměna mezi přítomnými.
Mezi tím vším se většinou volně pohupují a nebo jsou natěsnány kalhoty, tepláky, šortky, ozdobné trenýrky a jiné kousky garderoby. Pamatujte, jako se vším, je lépe mít jedny v záloze, aby případnou ztrátu nebo zničení bylo možno něčím nahradit.
Mimo věcí na sucho vezměte ještě kalhoty na vodu, na teplé dni jsou nejlepší šortky na chladnější zas šusťáky, protože rychle schnou.
A nyní už jen krátce k horní polovině těla. Tam nosíme trička, nátělníky, košile i mikiny, pokud je studená noc i svetr se sejde, nejdřív ho necháme u ohně načichnout a pak s ním šup pod hlavu do spacáku. Zase je nutné počítat s různým zvlhnutím oděvu a mít nějaký náhradní. Tady je naopak dobré mít z Prahy hermeticky v igelitu balené věci a otevírat je v případě potřeby takřka suché.
No a na špičku celé postavy je třeba umístit apartní čepičku, slamák nebo šátek, který se dá za větru vrazit i na krk.
A kdyby náhodou pršelo, přibalte si pláštěnku.
Tohle všechno směstnejte do batohu bez kostry, lodního pytle nebo tašky na zip s ušima a můžete vyrazit. Kufr a batohy s kostrou jsou neskladné a tudíž se špatně převáží. Vaše tašky nemusí být až tak moc vodovzdorné, protože se budou vozit autem nebo na přívěsu pod plachtou.
Podle možnosti a osobních zálib si Vaše dítě může vzít hudební nástroj, fotoaparát, rybářské náčiní (pokud vlastní rybářský lístek) a důležité – kapesné v rozumné výši, plně postačuje 800,- Kč.